Wyniki dyktanda międzyszkolnego przygotowanego przez Małgorzatę Olszewską
1. miejsce: Michał Podstawski (technikum),
2. miejsce: Michał Włodarczyk (technikum),
3. Hanna Chojnacka z klasy 1a (LO Świdwin). Gratulujemy
Wyniki dyktanda międzyszkolnego przygotowanego przez Małgorzatę Olszewską
1. miejsce: Michał Podstawski (technikum),
2. miejsce: Michał Włodarczyk (technikum),
3. Hanna Chojnacka z klasy 1a (LO Świdwin). Gratulujemy
Za nami już zmagania recytatorów. W tym roku zgłosili się ochotnicy, którzy wybrali repertuar zawierający motywy romantyczne: miłość, podróż, bunt. Rok 2022 jest bowiem Rokiem Romantyzmu Polskiego. Ciekawym pomysłem organizatorki konkursu - Moniki Fabianiak - było głosowanie publiczności. Uczniowie klasy 1c i recytatorzy wyłonili najlepszych wg nich: 1. Julia Mazurkiewicz (3ap), 2. Alina Zwolińska (3ap), 3. Artur Mikołajski (3bp) oraz Wiktoria Ożarek (1a). Jury w składzie: Barbara Radzikowska, Magdalena Kałuska i Kaja Pol przyznało następujące miejsca: 1. Julia Mazurkiewicz (3ap), 2. Artur Mikołajski (3bp), 3. Wiktor Perskiewicz (2b). Wyróżnienia: Alina Zwolińska (3ap), Piotr Stachurski (1b), Maciej Seredyn (3bp). Imprezę poprowadziła Łucja Maduń z kl. 2a
Nasza szkoła nawiązała współpracę z Zarząd Morskich Portów Szczecin- Świnoujście.
W ramach tego przedsięwzięcia odbywają się konkursy literackie i plastyczne.
Jesteśmy w trakcie zaznajamiania młodzieży z tematyką. Na lekcjach geografii prowadzone są wykłady, a na zajęciach z wychowawcą będzie przedstawiona uczniom prezentacja przygotowana przez spółkę.
Uprzejmie informujemy, że na Platformie pojawiły się nowe szklenia dedykowane uczniom (dla wszystkich kategorii wiekowych). Tematycznie mają one też posłużyć „oderwaniu się” od trudnych doświadczeń codzienności i zadbaniu o zdrowie fizyczne i psychiczne w nawiązaniu do zbliżających się egzaminów, matur oraz wiosny, która wiąże się też z częstszym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu.
Dwa nowe szkolenia dla uczniów to:
Fitness mózgu,
Opis: Masz problem z koncentracją? Czujesz się zmęczony? Może to właśnie mózg wysyła Ci sygnał, że potrzebuje Twojego wsparcia. Podczas szkolenia będziesz mieć możliwość poznać metody, które umożliwią Ci utrzymanie dobrej kondycji mózgu.
Program szkolenia:
– Jakie nasz mózg ma potrzeby?;
– Co ekofilozofia ma do powiedzenia na temat mózgu?;
– W jaki sposób zaniedbujemy swój mózg? – ćwiczenia praktyczne;
– Jak można pozytywnie wpływać na swój mózg?
Wzmacniaj się z przyrodą w tle,
link: https://pwpp.uksw.edu.pl/uczniowie/wzmacniaj-sie-z-przyroda-w-tle/
Opis: Pandemia oraz nawyki spędzania czasu przed komputerem, smartfonem, telewizorem spowodowały znaczne ograniczenie czasu przebywania na zewnątrz (w parku, lesie, ogrodzie, terenie osiedla itp.). Może nie odczułeś tego bezpośrednio, ale Twój organizm wysyłał Ci sygnały w postaci np. rozkojarzenia, senności, rozdrażnienia, bólu oczu czy głowy.
Szkolenie pozwoli Ci na poznanie korzystnego wpływu przyrody na Twoje samopoczucie i kondycję psychofizyczną. Uświadomi Cię ponadto, że Ty też powinieneś troszczyć się o środowisko, bowiem wszelkie negatywne zmiany i przekształcenia jego stanu ostatecznie odczujesz na własnej skórze.
Troje naszych uczniów, tj. Karolina K. z klasy 3ap, Dominika B. z 3bp oraz Aleksander J. z 2a, w styczniu tego roku wzięło udział w etapie wojewódzkim olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" organizowanej jak co roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zajęli wówczas 5 miejsce. We wtorek odwiedzili wraz z opiekunem grupy, Panem Andrzejem Słowikiem, świdwiński oddział ZUS, gdzie uczniowie odebrali dyplomy za udział oraz skromne podarunki z rąk Pani kierownik inspektoratu Ewy Michlewicz.
Celem Olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Dlatego też zachęcamy do udziału w przyszłym roku.
A Wy ile wiecie o ubezpieczeniach społecznych?
Sprawdźcie swoją wiedzę w quizie i krzyżówce przygotowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
https://docs.google.com/forms/u/0/d/e/1FAIpQLScOBQVgthR9p2be4psQoVIVd4teQbYwUQZKwTP-O4AI-rsWTA/formResponse
Studniówka - dzień wyczekiwany przez uczniów od momentu rozpoczęcia nauki w szkole średniej. Maturalny rocznik 2022 z Liceum Ogólnokształcącego w Świdwinie doczekał się swojej imprezy w sobotę, 22 stycznia.
Święta Bożego Narodzenia mają w świecie bogatą tradycję. I choć przysłowie mówi „co kraj to obyczaj”,w celebrowaniu tego święta w różnych zakątkach świata z łatwością można znaleźć wspólne akcenty. O tym jak święta Bożego Narodzenia obchodzą mieszkańcy Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec dowiedzieliśmy się podczas dzisiejszego montażu słowno-muzycznego, który przygotowali uczniowie klasy 3bg.
Nasza szkoła przystąpiła do programu Kulczyk Foundation (we współpracy z Rossmann Polska) "Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny".
W każdej damskiej toalecie uczennice znajdą środki higieny menstruacyjnej, które mają stanowić awaryjne zabezpieczenie dla menstruujących dziewczyn w czasie ich przebywania na terenie szkoły.
Otwarta lekcja języka polskiego przeprowadzona przez Panią Katarzynę Felińską – prezentacja możliwości wykorzystania tablicy interaktywnej podczas pracy z lekturą w klasie 3ap (27.10.2021)
Dnia 5.11.2021 roku klasa 2b pod opieką Pani Patrycji Kujawy i Pana Andrzeja Sawki odwiedziła Centrum Nauki Cordis w Świdwinie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć eksponaty i wziąć udział w wielu eksperymentach i zabawach. Było super!
Uczeń klasy II B Liceum Ogólnokształcącego – Wiktor Perskiewicz w okresie wakacyjnym i z początkiem roku szkolnego ponownie uczestniczył w zawodach rangi mistrzowskiej.
Wiktor pasjonuje się sterowaniem radiowym jachtów w kategorii F5-E.
W dniach 26-27 sierpnia 2021 roku Wiktor zajął III miejsce w eliminacjach do Mistrzostw Polski Jachtów Sterowanych Radiem w klasie F5-E.
Na początku roku szkolnego w dniach 4-5 września 2021 roku Wiktor zajął III miejsce w kategorii junior w Pucharze Europy Jachtów Sterowanych Radiem w klasie F5-E.
Na zakończenie sezonu żeglarskiego w dniach 25-26 września 2021 roku w Pucku zajął II miejsce w kategorii junior w Mistrzostwach Polski Jachtów Żaglowych Sterowanych Radiem w klasie F5-E.
Gratulujemy Tobie Wiktorze wspaniałych osiągnięć w roku 2021 oraz życzymy spełnienia w tak fascynującej dyscyplinie w następnym sezonie żeglarskim.
Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół im. W. Broniewskiego w Świdwinie
Jaki jest świat nauczycieli w oczach uczniów, pokazali w środę 13.10. tegoroczni maturzyści z klasy 3cg świdwińskiego liceum. Podczas zajęć edukacji teatralnej pod kierunkiem Moniki Fabianiak przygotowali inscenizację wystawioną w auli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Mirosław Majka – Starosta Powiatu Świdwińskiego, Jerzy Anielski – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Edward Wójcik – wieloletni dyrektor szkoły. Nie zabrakło także przewodniczącego Rady Rodziców, którym od września 2021 jest Jacek Głasek. Przybyli także emerytowani nauczyciele. Uroczysta gala z okazji Dnia Nauczyciela była doskonałą okazją, aby za trudną pracę, zaangażowanie wyróżnić pracowników szkoły. W gronie nagrodzonych w tym roku znalazło się 11 pedagogów. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymały: Dorota Chojnacka i Jolanta Zatoń. Nagrodę Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty – Monika Fabianiak. Nagrodami Starosty zostali wyróżnieni: Krzysztof Mrowiński, Aneta Nienartowicz, Andrzej Słowik. Nagrodą dyrektora szkoły zostali uhonorowani: Katarzyna Gulczyńska, Magdalena Kałuska, Aleksandra Majka, Janusz Miętek oraz Małgorzata Olszewska. Tego dnia w auli 54. uczniów liceum i szkoły branżowej 1 stopnia, odebrało za bardzo dobre wyniki w nauce Stypendium Starosty. Podczas spotkania w auli Samorząd Uczniowski wręczył „Krzysztofy” w 7. kategoriach: Szkolny prymus – Adam Brdyś, Klasowy chuligan – Andrzej Sawka, Klasowy żartowniś – ks. Rafał Figiel, Szkolna gwiazda – Monika Czajka, Klasowy pomocnik – Patrycja Kujawa, Najlepszy sportowiec – Krzysztof Pawlik, Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Karolina Urban-Sochaj. Święto edukacji to piękny czas zarówno dla nauczycieli, jak i dla ich uczniów.
Informacje zebrała: Katarzyna Felińska
Foto: Adam Brdyś
Poniedziałek 4.10. i środa 6.10. to dni bardzo ważne dla uczniów klas pierwszych. Po miesiącu oswajania się z nowa szkołą i integracji przyszedł czas otrzęsin i ślubowania. Do poniedziałkowych potyczek w starożytnym stylu stanęły nasze przepiękne i kreatywne bóstwa egipskie, greckie i celtyckie. Dzielnie walczyły licealne pierwszaki z zadaniami przygotowanymi przez uczniów klasy 2a. Ostatecznie wygrała 1b. Natomiast w środę uroczyście wszyscy złożyli ślubowanie.
Życzymy powodzenia w nauce oraz wspaniałych przyjaźni, przygód, samych sukcesów.
Problemów współczesnego świata jest coraz więcej. Niektóre z nich dotykają nas na co dzień, inne znamy z mediów. Nie unikniemy ich, więc trzeba się z nimi zmierzyć. Aby poznać remedium na aktualne bolączki, warto poznać ich przyczyny i mechanizmy działania. Dobrym środkiem prowadzącym do celu są rozmowy, przykłady postępowania. Świdwińskie liceum to miejsce, gdzie uczniowie zmierzą się z tematami uchodźstwa, ekologii, różnorodności religijnej i kulturowej. Będą temu służyć cykliczne spotkania pod hasłem „Problemy współczesnego świata”.
Pierwsze z nich poświęcone zostało kwestii uchodźstwa. W czwartek 30.09.2021r. Monika Czajka – nauczycielka historii i muzyki w Zespole Szkół im.
W. Broniewskiego w Świdwinie – opowiedziała uczniom o swoim doświadczeniu zdobytym w obozie Moria dla uchodźców. Przez dwa tygodnie była ona wolontariuszką pracującą na greckiej wyspie Lesbos. Ten czas był dla niej szansą na pokonanie uprzedzeń, walkę ze stereotypowym myśleniem. Jak sama przyznała, ważne jest to, aby zobaczyć człowieka
w drugim człowieku. Dla uczniów był to doskonały przykład, jak pokonywać bariery w nas samych. Historie zwykłych ludzi, których życie zdeterminowała wojna z pewnością zmusiły do refleksji niejednego licealistę.
Informacje zebrała: Katarzyna Felińska
Foto: Kaja Pol
Dyrektor naszej szkoły Pan Krzysztof Mrowiński, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę, otrzymał medal Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich. Dziękujemy i życzymy dalszego krzewienia kultury kresowej oraz owocnych działań.
Powered by aSc EduPage