• Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     • Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół im. W. Broniewskiego w Świdwinie

      Jaki jest świat nauczycieli w oczach uczniów, pokazali w środę 13.10. tegoroczni maturzyści z klasy 3cg świdwińskiego liceum. Podczas zajęć edukacji teatralnej pod kierunkiem Moniki Fabianiak przygotowali inscenizację wystawioną w auli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Mirosław Majka – Starosta Powiatu Świdwińskiego, Jerzy Anielski – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Edward Wójcik – wieloletni dyrektor szkoły. Nie zabrakło także przewodniczącego Rady Rodziców, którym od września 2021 jest Jacek Głasek. Przybyli także emerytowani nauczyciele. Uroczysta gala z okazji Dnia Nauczyciela była doskonałą okazją, aby za trudną pracę, zaangażowanie wyróżnić pracowników szkoły. W gronie nagrodzonych w tym roku znalazło się 11 pedagogów. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymały: Dorota Chojnacka i Jolanta Zatoń. Nagrodę Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty – Monika Fabianiak. Nagrodami Starosty zostali wyróżnieni: Krzysztof Mrowiński, Aneta Nienartowicz, Andrzej Słowik. Nagrodą dyrektora szkoły zostali uhonorowani: Katarzyna Gulczyńska, Magdalena Kałuska, Aleksandra Majka, Janusz Miętek oraz Małgorzata Olszewska. Tego dnia w auli 54. uczniów liceum i szkoły branżowej 1 stopnia, odebrało za bardzo dobre wyniki w nauce Stypendium Starosty. Podczas spotkania w auli Samorząd Uczniowski wręczył „Krzysztofy” w 7. kategoriach: Szkolny prymus – Adam Brdyś, Klasowy chuligan – Andrzej Sawka, Klasowy żartowniś – ks. Rafał Figiel, Szkolna gwiazda – Monika Czajka, Klasowy pomocnik – Patrycja Kujawa, Najlepszy sportowiec – Krzysztof Pawlik, Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Karolina Urban-Sochaj. Święto edukacji to piękny czas zarówno dla nauczycieli, jak i dla ich uczniów.

      Informacje zebrała: Katarzyna Felińska

      Foto: Adam Brdyś

     • Otrzęsiny i ślubowanie

     • Poniedziałek 4.10. i środa 6.10. to dni bardzo ważne dla uczniów klas pierwszych. Po miesiącu oswajania się z nowa szkołą i integracji przyszedł czas otrzęsin i ślubowania. Do poniedziałkowych potyczek w starożytnym stylu stanęły nasze przepiękne i kreatywne bóstwa egipskie, greckie i celtyckie. Dzielnie walczyły licealne pierwszaki z zadaniami przygotowanymi przez uczniów klasy 2a. Ostatecznie wygrała 1b. Natomiast w środę uroczyście wszyscy złożyli ślubowanie.

      Życzymy powodzenia w nauce oraz wspaniałych przyjaźni, przygód, samych sukcesów.

     • „Problemy współczesnego świata”.

     • Problemów współczesnego świata jest coraz więcej. Niektóre z nich dotykają nas na co dzień, inne znamy z mediów. Nie unikniemy ich, więc trzeba się z nimi zmierzyć. Aby poznać remedium na aktualne bolączki, warto poznać ich przyczyny i mechanizmy działania. Dobrym środkiem prowadzącym do celu są rozmowy, przykłady postępowania. Świdwińskie liceum to miejsce, gdzie uczniowie zmierzą się z tematami uchodźstwa, ekologii, różnorodności religijnej i kulturowej. Będą temu służyć cykliczne spotkania pod hasłem „Problemy współczesnego świata”.

      Pierwsze z nich poświęcone zostało kwestii uchodźstwa. W czwartek 30.09.2021r. Monika Czajka – nauczycielka historii i muzyki w Zespole Szkół im.
      W. Broniewskiego w Świdwinie – opowiedziała uczniom o swoim doświadczeniu zdobytym w obozie Moria dla uchodźców. Przez dwa tygodnie była ona wolontariuszką pracującą na greckiej wyspie Lesbos. Ten czas był dla niej szansą na pokonanie uprzedzeń, walkę ze stereotypowym myśleniem. Jak sama przyznała, ważne jest to, aby zobaczyć człowieka
      w drugim człowieku. Dla uczniów był to doskonały przykład, jak pokonywać bariery w nas samych. Historie zwykłych ludzi, których życie zdeterminowała wojna z pewnością zmusiły do refleksji niejednego licealistę.


       

      Informacje zebrała: Katarzyna Felińska

      Foto: Kaja Pol